Zelda to seria która gości na platformach Nintendo już ad lat, a właściwie od NES’a, czyli już szmat czasu. mimo to upływającego czasu seria to suma się niezwykle dobrze, będąc nie tylko dobra gra video ale także marka która wyznacza standardy, zdobywając w chwilach premier najwyższe noty. Jak jest zatem w przypadku Breath of the Wild?

Nowa Zelda – całkowicie nowa gra

Zelda to to gra w której są pewne schematy. Mamy do dyspozycji świat który odbloki ujemy wraz z postępem, tak samo jak nasz ekwipunek jak to w grze przygodowej, wraz z popychaniem fabuły do przodu ewoluuje nasza postać oraz da fabuła. Fundamentem serii Zelda – jak sądzę, są jej ugruntowane mechaniki, taki jeśli zagadki, linia fabularna, oprawa graficzna, muzyczna, fabuła. Zelda to tam silna marka że praktycznie każda gier z serii sięga szczytu developerskiego szczytu projektowania gier video. Mimo to że fabuła gry os roi oscyluje wokół wyjątkowo prostego schamtu jakim jest ratowanie księżniczki przez niczym nie wyróżniającego się chłopca zueszkujacego okoliczne królestwo przed wszechobecnym złem które swoją postać przyjmuje pod postacią złego czarnoksiężnika, nie uległa dewaluacji a wprowadzane nowości do marki przez Nintendo nadal mocno podtrzymują serię w wyjątkowo mocnej pozycji. W tym momencie jednak mamy pewien przełom dla serii jak i graczy, otóż gra zrzuca pewien utarty schemat jakimi jest liniowy świat na korzyść otwartego, stając się sandboxem. Czy taki zabieg mógł się udać, i czy taki serii za zadowoleni?

BotW to sandbox pełny nowości

BotW w sprytny sposób łączy wszystko to co do tej pory Zelda miała do zaoferowania wraz z konstrukcją otwartego świata. Mamy w grze nie tylko znane postacie oraz rasy. Mamy też znane lokalizację z innych serii gier. Jednak to co odróżnia nowa Zelda to to że gra praktycznie pozbawiona jest ograniczeń. Od początku naszej przygody wrzuca nas w otwarty niemal nie mający dla nas żadnych ograniczeń świat gdzie możemy się udać. Dodatkowo wszystkie potrzebne mechaniki które będą nam potrzebne w grze uczymy się już an samym początku gry na terenie który jest swoistym samouczkiem. nauczymy się jak korzystać w grze z dostępnych mechanik, trakcie jak wiatr, pogoda zimna, ciepła, ogień, burza. W sprytny sposób krok po kroku dowiemy się że oien jest przydatny do rozpalania ogniska, gotowania a także można bez problemy podpalić gałąź i nią uderzać przeciwników. Ogień także stanowi sposób podpalenia ogniska, które z kolei potdzben jest między innymi do gotowania. Niektóre lokalizację w grze posiadają własną temperaturę. W górach potrafi być zimno, także bez odpowiednich mikstury lub odzienie nas bohater będzie oziebiony i tracił szybko energię. Podobna sytuacja dużej się w przypadku rozgrzanych pustkowiu lub gór, gdzie jest tak gotowca o że w pobliżu ławy nasz ekwipunek który jest z drewna może ulec zniszczeniu. Burza z kolei stanowi niebezpieczeństwo gdyż oręż który jest wykonany z metalu potrafi przyciągać pioruny. Link nie jest wiązany do pokonywania terenu gry w określony sposób. W tej części Link naturalnie, od razu może się wspinać. Ta prosta czynnosc powoduje że znikają ograniczenia, wejdziemy praktycznie wszędzie gdy se chcemy, o ile pozwala nam na to nasza wytrzymałość, która zresztą możemy rozszerzyć. W tym grze nie uświadczymy tzw wieżyczek znanych dobrze z innych sandboxów, które tak dobrze przez lata zdążyły się znudzić graczom. W nowej Zeldzie my sami odkrywamy świat i to my sami zaznaczmy na mapie najważniejsze dla nas miejsca. Każdy rejon w grze co prawda posada spaja wieże, która po aktywacji jedynie odkryje nam rejon do niej przyporządkowany, natomiast punkty do gotowania, ciekawe potyczki, npc itd. zaznaczmy na mapie sami. Takie aspektów rozgrywki mam ciekawy wpływ na rozgrywkę, gdyż wszystko co sami uznany za interesujące możemy na mapie umieścić, powędrować do tego punkty lub zostawić go na później.

Oręż który może ulec zniszczeniu

Z całkowitych nowości które tutaj spotkamy a nie są chlebem powszednim gier. Jest zniszczalność oręża. Nasza broń bowiem może ulec zniszczeniu podczas używania. Każdy oręż, nawet gałąź, ma bowiem swoja wytrzymałość i zadaje inne obrażenia. Taki zabieg zmusza gracza do kombinowania i dostosowywania taktyki. Nie każdego wróg warto razić mieczem dwuręcznym a buława nie musi być najlepsza do ścinania drzew. Tym sposobem potyczki w Zeldzie są ciekawe i wymagają myślenia.

Fabuła

Tak jak i w pobliżu przednich osłonach serii, dobro walczy ze złem. I tym razem Ganon zaatakował królestwo Hyrule i trzbe a pomóc księżniczce Zeldzie je oswobodzić. Wyruszamy jako Link, który budzi się ze 100 letniego snu i jedynie na jego rękach spoczywa obowiązek uratowanie księżniczki oraz królestwa. I tutaj może nasunąć się pytanie, jak w grze z otwartym światem, zaimplementować rozwiązywanie zagadek takie jak miało to miejsce w klasycznych wydaniach serii? Otóż udało się to rozwazac w dość prosty względem gracza sposób. Jest jesteśmy w zasadzie zobligowani do wykonywania fabularnych treści. Nasze zadanie jest z góry ustalone i jest proste, musimy zatrzymać Ganona nim pochopnie świat. Jak to zrobimy, czy to zrobimy i w jakiej kolejności nie ma to znaczenia. Gra jest tak skonstruowany zeby dawać nam jak największą swobodę. Po ukończeniu samouczka, jesteśmy rzuceniu w wir przygody, możemy udać się gdzie chcemy, w każdym kierunku. Możemy podążać za nakreślonymi obowiązkami, albo po prostu zrobić po swojemu i od razu rzucić się na Ganona. Decyzja należy od nasz. Gra nie kara z wybór swojej drogi, daje swobodę oraz możliwości w wykonywanych czynnościach.

Nowe rozdanie

Jeśli jesteś grasz w Zeldę poraz pierwszy i spotykasz z e z tą serią właśnie w BotW temu poznasz zupełnie nową inkarnacje starej już dobrze znanej serii gier która tak cieszy graczy od dawna. Jest to gra w której przygoda, odkrywanie i eksploracja są priorytetem. Zelda to gra w zasadzie idealna, której przyporządkowanie jakiś minosow było by dos trudne, każdy aspektów rozgrywki został tutaj dopięty na ostatnim guzik. Jeśli szukasz gry przygodowej, takiej w której będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca wpaczcy ze złem, to gra która z pewnością dorasta twoja m wymaganiom.