SNES albo jak kto woli Super Nintendo Entertainment System, to druga stacjonarna konsola firmy Nintendo. 16 bitowy sprzęt wydany po sukcesie Nes’a dorobił się wielu niezwykle popularnych tytułów. Na konsolę znajdziemy wiele wyjątkowych gier a przede wszystkim platformówek których jestem wielkim fanem. Zapraszam więc do przejrzenia listy top 10, moim zdaniem najlepszych gier na SNES’a, zacznijmy więc.

Donkey Kong Country

Gatunek: Platformer, Producent: RARE, Wydawca: Nintendo

Gra numer jeden na tej liście i nie przypadkowo. Można śmiało powiedzieć że jest to gra która pchnęła granice możliwość SNES’a. To właśnie Donkey Kong Country jest platformową która nie dość że sposób graficzny jest dość inna od konkurencji a w warstwie gameplayowej łączy to wszystko co najlepsze i najciekawsze. W grze wcielamy się w dwie małpy tytułowego Donkey Konga oraz jego syna Diddiego. Przyjedzie nam przemierzyć wyspę Donkey Konga aby odzyskać skradzioną kupę bananów, a na naszej drodze stanie całą rzesza Kremlingów, jaszczuro-krokodzilich gadów które dość skutecznie będą nam stawać na drodze. Dodatkowo ja k w przypadku gry Super Mario gdzie możemy dosiąc Yoshiego, i tutaj będziemy mogli dodatkowo „śmigać” na grzbiecie naszych zwierzęcych kompanów, jak nosorożec Rambi, żaba Winky, miecznik Enguarde, struś Expresso i papuga Squawks. Gra wykonana jest jaki jej następne odsłony technikom, która polegała na stworzeniu modeli w 3D, a późniejszemu stworzeniu na ich bazie tzw. spritów co zaowocowało niezwykle bogatą w detale grafiką która łączy technikę 3D i 2D w jak na tamte czasy niezwykły sposób.

Donkey Kong Country 2

Gatunek: Platformer, Producent: RARE, Wydawca: Nintendo

Kolejna odsłona jest jeszcze lepsza. Tym razem wyspa Donkey Konga został zaatakowana zresztą kolejny raz przez K.Rool’a wzięło inny sposób. Przepływa bowiem do wyspy Donkey Konga odrębną wyspana przypominająca wieże na szycie której znajduje się latająca machina Karool’a. Wyspa jak i cała otoczka gry ma nieco groźniejszy charakter. Przyjedzie nam zmierzyć się ze chordą złowieszczych Kremlingów ubranych w stroje rodem z Piratów z Karaibów. Cała gra nie dość że inspirowana piratami to dodatkowo zawiera sporo ilość dobrze zaprojektowanych poziomów oraz skrzętnie poukrywanych skarbów i znajdziek. Jakby tego było mało to dodatkowo do naszej dyspozycji oddane zostają także nasi dawni przyjaciele z części pierwszej, plus dodatkowe postacie jak pająk squitter, wąż Rattley oraz fokę Clapper. Gra nie tylko zapewni sporą ilość godzin gry, ale również rosnący poziom trudności zapewnia odpowiednio dopasowany stopień trudności. W zależności o mapy na której się znajdujemy jak i w poprzedniej części musimy być przygotowani na szybką akcję, a nasze oczy muszą być szeroko otarte gdyż niebezpieczeństwo czyha za każdym rogiem.

Donkey Kong Country 3

Gatunek: Platformer, Producent: RARE, Wydawca: Nintendo

Ostatnia odsłona przygód małpiastej paczki na konsoli SNES. Za jednych uważana za najsłabsze ogniw serii za drugich za godnego następce części pierwszej i drugiej. W części trzeciej wcielamy się siostrę Diddiego Dixie Konga oraz jako kompana dostajemy bobasa Kiddiego Kong. Nieforemna paczka rusza w drogę po przygodę. W trzeciej części zamiast wyspy Donkey Konga wybieramy się do tzw „North Kremisphere”, krainy pełnej malowniczych wodospadów, pagórków, jezior, lasów, niebezpiecznych fabryk itd. W przeciwieństwie do części poprzednich krainę przemierzamy dosłownie, nie tylko po wyznaczonym przez twórców szlaku, a w naszej podróży pomaga nam Funky Kong którego usługi zagwarantują nam transport.Tym razem aby przedostać się do następnych światów, będziemy musieli zanieść do Funkiego różne brakujące części aby ten wyszykował dla nas specjalny środek transporty dziki któremu będziemy mogli dostać się do następnych obszarów. Jakby tego było mało na naszej drodze znajdziemy różnych Miśków, którzy służyć nam będą pomocą. sprzedając bądź wymieniając się z nami za przedmioty które znajdziemy podczas naszej podróży. Gra jak i w poprzednich odsłonach okraszona jest świetna grafiką oraz zapdającą w pamięć muzyką. jak ktoś lubi platforówmi, nie może przejść obok tego tytułu obojętnie.

Super Metroid

Gatunek: Platformer, Producent: Nintendo, Wydawca: Nintendo

Super Metroid to korytarzowy sidescroller z elementami grozy. Tak w dużym uproszczeniu można by opisać tą pozycję. Od serii Metroid wzięło się właśnie pojęcie metroid-vanii, czyli korytarzowej platformówki z elementami backtrackingu. Super Metroid to kwintesencja dopracowanej podkażdym względem gry akcji w której wcielamy się w rolę Samus Aran, kosmicznej poszukiwaczki skarbów, która przemierza galaktykę w poszukiwaniu meduzo-podobnych tytułowych metroidów. Gra od pierwszego momentu daje nam znać że mamy do czynienia z grą szybką oraz bazującą sprytnie wykorzystującą elementy grozy. Po wkroczeniu i przebyciu kilku korytarzy laboratorium oraz ucieczce z laboratorium trafiamy na planetę której tajemnicę przyjdzie nam rozwikłać z pośrednictwem niezwykle zaawansowanemu kombinezonowi, do którego zbierać będziemy dodatki. Gra osadzona jest w przyszłości a nasza bohaterka to prawdziwa maszyna do zabijania, której strój będziemy ulepszać w drodze postępów w grze. na naszej drodze nie zabraknie stworów różnej maści których pokonanie będzie kluczowe dla powodzenia misji. Do dyspozycji mamy karabin zamontowany montowany na ramieniu bohaterki, bomby, pociski zamrażające oraz tzw. morph-ball czyli umiejętność zmieniania się w kulę, dzięki której dostanie się do niektórych części mapy będzie łatwiejsze. O serii Metroid można by pisać wiele, natomiast jest ona jedną ze niewielu tak oryginalnych produkcji w świecie elektronicznej rozgrywki, godną plecenia.

Super Mario World

Gatunek: Platformer, Producent: Nintendo, Wydawca: Nintendo

Super Mario miał okazję zawitać już niemal na wszystkie platformy Nintendo. Nie tym razem i wraz premierą konsoli SNES pojawił się oczywiście Mario. Super Mario World to ewolucja konceptów rozwijanych już do tej pory. Jeśli znane są Ci przygody wąsatego hydraulika nie możesz pozostawić tej pozycji obojętnie. W tej części Mario nie tylko podąża jak zwykle na ratunek księżniczce Peach porwanej przez złego Bowsera ale również do jego dyspozycji przybywa nieustraszony przyjaciel Yoshi, na grzbiecie którego możemy siedzieć, połykać wciągać i wypluwać przeciwników. Świat po którym przyjdzie nam się poruszać jest klasycznym świtem Mario znanym do tej pory. Cała mapa wyposażona jest w rożne kolorowe i niebezpieczne światy, dużą ilość sekretów, oraz możliwość dotarcia do rożnych części mapy na skróty, bądź tradycyjną drogą. Gra zapewnia dużą ilość spędzonych i rozegranych godzin w przepiękny świecie Mario.

Super Mario Kart

Gatunek: Wyścigi, Producent: Nintendo, Wydawca: Nintendo

To pierwsza część zwariowanych wyścigów, które sa pewnie znane niemal każdemu. Rewelacyjne wyścigi gokartów w których mamy niepowtarzalną okazję pościągać się wybranymi postaciami z uniwersum Nintendo. Do naszej dyspozycji mamy Mario, Luigi, Peach, Donkey Kong itd. Gra oferuje przyjemny i dość prosty system sterowania oraz powerupy, których wykorzystanie w wyścigu może niejednokrotnie przesunąć szale zwycięstwa. Ciekawe trasy, spora ilość poweupów i przyjemny model jazdy zapewni zabawę na długie godziny. jakby tego było mało w grze istnieje tryb vs dzięki któremu możemy zagrać na podzielonym lub ekranie nawet w 4 osoby. Trybami rozgrywki są standardowe wyścigi oraz tryb battle, w którym każdy z graczy ma zamontowany na swoim go-carcie3 balony a my jeżdżąc po specjalnie zaprojektowane arenach i zbierając powerupy mamy za zadanie ustrzelić 3 balony innego gracza aby wygrać mecz.

The Legend of Zelda A Link’s to the Past

Gatunek: RPG, Producent: Nintendo, Wydawca: Nintendo

Zelda na SNES’a to zdaniem niektórych część która zapada najdzielniej w pamięć. Pierwsza i niewątpliwie wyjątkowo udana część, przygód Linka. A Link’s to the Past opowiada historie w której jak zwykle wcielamy się w rolę przeciętnego elfa Linka, którego przygoda sięga niebotycznych rozmiarów. Na początku naszej przygody ratujemy księżniczkę, aby po niedługim czasie dowiedzieć się że nad królestwo nadleciały czarne chmury, a prawdzie zło na dopiero nadejść. Zadaniem Linka jest zebranie 3 klejnotów które posłużą mu do unicestwienie wroga, co w niedługim czasie okazuje się że tak naprawdę Link będzie zmuszony przemierzyć nie tylko obecną krainę ale także będzie w stanie przenieść w się krainy złą w której będzie musiał wykonać określone zadania. Część Zeldy na Snes’s to opowieść wyjątkowa pod tym względem że mnogość zdań oraz możliwych do zebrania przedmiotów nie była jak dotąd aż tak spora. Jakby tego było mało cała mapa wprost usiana jest rożnymi zadaniami pobocznymi, które wprost czekają na ich rozwiązane, a wątek główny to swoista wisienka na torcie. Jednym słowem Zelda pełną gębą, szczerze polecam.

F-Zero

Gatunek: Wyścigi, Producent: Nintendo, Wydawca: Nintendo

Wyścigi jeszcze nigdy nie były tak oryginalne jak tuta. Otóż wkraczamy na drogę wyścigów futurystycznych, szybkich i nietuzinkowych. Gra F-Zero to ówczesny Wypout albo jak kto woli prekursor tego gatunku. W F-Zero mam do wybory 4 bolidy, którymi będziemy się ścigać po specjalnie przygotowanych do tego torach, a nasz bolid rozwinie zawrotne prędkości. Warte uwagi jest to że gra wykorzystywała jak na ówczesne możliwości nowatorski scrollowanie Mode 7, dzięki czemu mieliśmy złudzenie odbywania wyścigów po torach generowany w 3D. W grze uświadczymy świetnej gitarowej muzyki, która jeszcze bardziej będzie napędzać na do naciskania przycisku przyspieszenia, boost. Warto dodać, że w odróżnieniu od innych gier tego typy przyspieszanie mamy dostępne w standardzie, nie zbieramy powerupów itd. Co ciekawe owy przycisk boost jest niejako połączony z zdrowiem naszego bolidu, także możemy śmigać tak długo jak tylko starczy nam zdrowia, uważając jednocześnie aby owy pasek nie uległ wyczerpaniu, gdyż jest to niemal równoznaczne ze zniszczeniem naszego bolidu. Jeśli lubisz szybkie futurystyczne wyścigi, nie można przejść obok tej gry obojętnie.

Super Mario World 2 Yoshi’s Island

Gatunek: Platformer, Producent: Nintendo, Wydawca: Nintendo

Kolejne przygody Mario i ekipy okraszone numerkiem 2 to zupełnie inna pozycja. W tym przypadku dostajemy grę która już na samym wstępnie jest w stanie oczarować niemal każdego. Mamy tu bowiem do czynienia z grą wyglądająca jak arcydzieło artysty malarza, innymi słowy gra wygląda jakby została w przepiękny sposób namalowana. Yoshi’s Island jak można się domyślić będzie też inna z innego powodu. W tej części nie wcielamy się w rolę Mario ale w Yoshiego, i to własne nim przyjdzie nam przemierzyć świat. Jakby tego było mało Mario także nam towarzyszy, natomiast w nieco innef postaci do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Mario jest małym dzieckiem, noszącym pieluszkę i zasiada na grzbiecie Yoshego nie jako kierowca a pasażer i to właśnie jego przyjdzie nam przetransportować. Nie możemy także pozwolić aby Mario wypadł i się zgubił, gdy do tego dojdzie w skutek uderzenie przez np. przeciwka Mario w bańce odlatuje płacząc w wniebogłosy a my musimy do niego doskoczyć aby go z powrotem złapać. Ta mechanika jest dość nietypowa dla gier z serii Mario, niektórym przypada do gustu drugim nieszczególnie. Ja natomiast uważam że jeśli jesteś fanem platformówek jak ja, gra ta da Ci wiele radości.

Terranigma

Gatunek: Platformer, Producent: Quintet, Wydawca: Enix/Nintendo

To chyba najbardziej oryginalna pozycja z całej listy. Otóż Terranigma to gra z gatunku jrpg której najmocniejszą stroną w moim odczuciu to strona fabularna. W grze wcielamy się w postać Ark’a chłopaka którego podróż ma dopiero się rozpocząć. Bowiem w samym intrze gry dowiadujemy się że „Planeta posiada dwie dusze, wewnętrzną oraz zewnętrzna stronę, Jasną i ciemną stronę…” I tymi niejasnymi i dość tajemniczymi słowami powinniśmy już wiedzieć że przyjdzie nam oczekiwać przygody nietuzinkowej i oryginalnej. Nie inaczej, otóż podróż która przyjdzie nam rozpocząć na na celu nie jak to zwykle bywa ratowaniu świata, natomiast będziemy bawić się tu w samego stwórcę który ma za zadanie wskrzeszeni świata. I oto nowe wskrzeszenie i późniejsze dopilnowanie by ten świat dział jak na należy spocznie na naszych barkach. Cała historia opiera się o odradzanie kolejnych kontynentów, budowanie swoistego życia na placencie, flory, fauny oraz opowiada historię stworzenia człowieka. W niej przemierzymy rożne etapy historyczne, od początku świata, po miasta, metropolie, oraz na naszej drodze spotkamy w zależność od wieku różne historyczne postaci Edison, Bell lub Kolumb. Fabułą opowiedziana w Terranigmie jest mistyczna i metaforyczna a muzyka tylko podkreśla powagę tego tytułu. W moim odczuciu jeśli Masz możliwości zagrania to zdecydowanie wart, nietuzinkowy, wyjątkowy i oryginalny tytuł.

Na zakończenie W swojej liście top 10 gier na SNES’s głównie skupiłem się na grach platformówkach, gdyż te przemawiają do mnie najmocniej a poza tym jestem ich wielkim fanem. Zdaję sobie sprawę, że biblioteka SNES’a obfituje w masę świetnych tytułów dla których nie znalazłam miejsca na tej liście, Z pełną stanowczością szczerze polecam zapoznanie się bogatą biblioteką owej konsoli, z pewnością najdziesz w niej gry wyjątkowe które może naruszone nieco zębem czasu, dalej stanowią świetne pozycje do ogrania i z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.